Oplatí sa zakladať deťom sporenie?

Oplatí sa zakladať deťom sporenie?

Začiatok školského roka je väčšinou sprevádzaný aj zvýšenými nákladmi na výbavu vašich ratolestí a okrem toho mnohým napadne aj otázka finančnej budúcnosti. Majú vaše deti založené sporenie alebo hádžu peniaze do prasiatka? Ak sa nad touto otázkou zamýšľate, je načase pozrieť sa, čo sa oplatí.

Banky v súčasnosti ponúkajú množstvo finančných produktov aj pre deti, investičný horizont je v tomto prípade dlhodobý, väčšinou ide o približne 20 rokov. Je teda vhodné pri zhodnocovaní financií pre deti zariskovať alebo byť radšej konzervatívnejší?

Pre dlhodobejšie sporenie pre deti je vhodné vybrať sporenie do akcií alebo komodít. Vyššie zhodnotenie je možné získať práve akciovými investičnými stratégiami, nakoľko z dlhodobého hľadiska prinesú očakávaný výnos, no z krátkodobého hľadiska sú viac rizikové. Konzervatívne produkty sú menej rizikové, no taktiež prichádza k problému, ktorý spôsobuje práve inflácia. Nasporená suma v konečnom dôsledku môže byť kvôli inflácii oveľa nižšia, ako sa očakávalo.

Ak sa pýtate, či je vhodné vybrať nasporené financie v prípade potreby skôr, odpoveď je jednoznačné nie. Pri dlhodobom investovaní a správnom nastavení stratégie je možné získať zhodnotenie 5% až 7% ročne, v niektorých prípadoch aj viac. Pri dlhodobom investičnom horizonte je tak možnosť, že výnosy presiahnu výšku úspor.

Mnohí sa stále spoliehajú na takzvané stavebné sporenie, ktoré bolo kedysi veľmi populárne, no v súčasnosti až také výhodné nie je. Na získanie plnej štátnej prémie vo výške 70 eur je potrebné vložiť až 2800 eur ročne a nasporené financie je možné použiť len na bývanie. V minulosti bolo možné tieto financie použiť v podstate na čokoľvek.

Ak máte možnosť sporenia, určite je lepšie investovať pravidelne, ako jednorazovo. Pri pravidelnom investovaní sa vyvažujú poklesy a výnosy, pri jednorazovom investovaní v nevhodnej dobe nemusí dôjsť k očakávaným výnosom. Ak plánujete vašim deťom zakladať sporiaci účet alebo sporenie, určite je vhodné sa poradiť so svojim finančným poradcom, ktorý vám odporučí produkt, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Mgr. Monika Rozsívalová, RSc.
Autor: Mgr. Monika Rozsívalová, RSc.

Ako finančný sprostredkovateľ svojim klientom pomáham znižovať a optimalizovať výdavky na hypotékach, poisteniach, investíciách a súčasne zvyšovať zhodnotenie úspor.

Potrebujete poradiť?
Vyplňte formulár, rada Vám pomôžem.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie